CZY DOM PASYWNY JEST DROGI?


Z PORÓWNANIA CEN PRZYKŁADOWYCH INWESTYCJI WYNIKA, ŻE ŚREDNI KOSZT BUDOWY DOMU PASYWNEGO JEST WYŻSZY OD KONWENCJONALNEGO. STANDARDOWO PRZYJMUJE SIĘ JEDNAK, ŻE SĄ TO ZBLIŻONE KWOTY.

Porównajmy koszty: Budowa domu konwencjonalnego, stan deweloperski: x zł/m2 Budowa domu pasywnego, stan deweloperski: x zł/m2

Różnice cenowe wynikają nie tylko z typu budownictwa i wydajności energetycznej, ale również innych aspektów: wielkości i układu domu, wielkości i rozmieszczenia pomieszczeń, sprzętów RTV i AGD, materiałów wykończeniowych itp.

W rzeczywistości na koszt budowy największy wpływ mają elementy niezwiązane bezpośrednio z rozwiązaniami konstrukcyjnymi.

A to oznacza, że nie warto wybierać „dom pasywny czy konwencjonalny”, tylko pomyśleć o teraźniejszej optymalizacji kosztów i wizji przyszłych oszczędności. Inwestowanie w zrównoważony i energooszczędny budynek jest zawsze dobrym pomysłem.

Nawet jeśli pojawią się dodatkowe koszty początkowe, to zwrócą się w późniejszym okresie użytkowania budynku.

A Ty będziesz latami cieszyć się komfortowymi wnętrzami i przyjaznym mikroklimatem – ponosząc o wiele niższe koszty energii niż sąsiedzi.